PODSTAWOWY

PUNKTY PROGRAMU:

 1. Morskie opowieści – geologiczna wycieczka w czasie i przestrzeni, na której poszukamy morza…w górach.

 2. Warsztaty artystyczne? Naturalnie! -propozycja stworzenia własnej ekologicznej poduszki lub przytulanki. Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi elementami kroju i szycia, pracują na naturalnych materiałach (np. len),wyrysowują projekt, który jest maszynowo i zszywany nabiera przestrzennej formy. Korzystamy z szablonów prostych poduszek, zabawek, ale tworzymy również własne oryginalne projekty. Uszyte poduszki wypełniane są ekologiczną łuską gryki, sianem, trocinami lub innym naturalnym wypełnieniem. Warsztaty rozwijają zdolności twórcze, rozumienie form przestrzennych, różnorodności wykorzystania materiałów i odkrywania możliwości rękodzielnictwa.

 3. Niski park linowy –  zajęcia rekreacyjno-edukacyjne z wykorzystaniem systemu lin stalowych i miękkich, którego wysokość nie przekracza 3 metrów. Na niskim parku linowym kształtujemy wszechstronną sprawność fizyczną, ale przede wszystkim uczymy się współpracować i porozumiewać.Poziom trudności elementów oraz zadania dostosowane są do uczestników. Zajęcia prowadzone przez instruktora niskich parków linowych ERCA (Europejskie Stowarzyszenie Parków Linowych)

 4. Dekalog Bystrego Turysty – szkolenie z podstaw pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa w górach z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, fantoma i środków opatrunkowych. Uczestnicy poznają zasady bezpiecznego zachowania się podczas wycieczki górskiej i dowiedzą się jak prawidłowo przygotować się do wędrówki m.in. co spakować do plecaka. Przećwiczą też postępowanie podczas wypadku na szlaku – wzywanie służb ratowniczych oraz udzielanie pomocy osobie poszkodowanej.

 5. Bystra Operacja” – detektywistyczno-przygodowa gra terenowa. Czy uda się odnaleźć skarb Bystrej Sowy? Wszak droga do upragnionego celu potrafi zaskoczyć niejednego Bystrzaka… Ukryte wskazówki, zaszyfrowane wiadomości, tajemnice mieszkańców lasu , podarta na kawałki mapa – te i wiele innych zagadek czekają  na Was podczas tej trudnej misji.

 6. Stacja Integracja – zajęcia pełne gier i zabaw inspirowane pedagogiką przeżyć i ukierunkowane na wzajemne poznanie,wspólne działanie, budowę zaufania i poprawę komunikacji, a wszystko to w plenerze i z dużą dawką dobrej zabawy.

 7. Orientuj się! To właśnie Jagodna! – pełna wrażeń wyprawa „poza szlakiem”, na której poznacie najbliższą okolicę i zgłębicie arkana terenoznawstwa – orientowanie mapy, posługiwanie się kompasem i GPS-em oraz wykorzystywanie naturalnych wskaźników orientacyjnych. Każdy będzie mógł wcielić się w rolę przewodnika oraz stworzyć własną  mapę, która zostanie niezwykłą pamiątką z wycieczki.

 8. Survival z klasą – szkolenie z podstaw sztuki przetrwania, które daje możliwość porzucenia na chwilę takich zdobyczy cywilizacji jak zapalniczka, smartfon i chipsy i pozwala doświadczyć czegoś zupełnie nowego. Przygotowanie ogniska i rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa, pieczenie podpłomyków, gotowanie leśnej herbaty i budowa schronienia w lesie.

 9. O czym szumi las? – zajęcia terenowe prowadzone przez leśniczego, który opowie o swojej pracy i pokaże las od zupełnie nieznanej strony. Rozpoznawanie podstawowych gatunków fauny i flory w terenie, ciekawostki ze świata przyrody, rozpoznawanie tropów i poznawanie zwyczajów zwierząt leśnych.
 10. Słodkie Tajemnice Pszczół – wprowadzenie w pełne ciekawostek życie w ulu i poznanie jego budowy oraz zajęcia praktyczne z wykorzystaniem pszczelich wyrobów (wosk, węza, miód).

 11. Pan Jerzy dla Jeży – odwiedziny w Ośrodku Rehabilitacji Jeży „Jerzy dla Jeży” w Kłodzku, czyli niezwykłym miejscu, w którym każdy jeż ma imię i swój domek. Okazja do bliskiego spotkania z sympatycznymi, kolczastymi zwierzątkami oraz poznania pana Jerzego, który od lat wkłada dużo pracy i serca w pomoc jeżom i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 12. Przygoda na dwóch kółkach – emocjonująca wycieczka rowerowa! Na dwóch kółkach wjedziemy w świat bogatej przyrody Gór Bystrzyckich.

 13. Rytm Sudetów – warsztaty integracyjno-muzyczne z bębnami afrykańskimi. Muzyka, dobra energia i świetna zabawa dla każdego – bez względu na zdolności muzyczne.